kontakt | switch to

chdeplites

Szwajcaria

Szwajcaria to jedno z najpiękniejszych, choć niewielkich państw położonych w sercu Europy, zamieszkałych przez 8,3 miliony osób. Ludzie z całego świata czują się tu dobrze, przyciągają ich wspaniałe warunki pracy i życia. Prawie jedna czwarta wszystkich mieszkańców Szwajcarii to obcokrajowcy.

Szwajcaria graniczy na północy z Niemcami, na południu z Włochami, na wschodzie z Austrią i Lichtensteinem oraz na zachodzie z Francją. Siedziba władz federalnych (rządu i parlamentu) znajduje się w Bernie. Do największych miast i ośrodkow gospodarczych należą Zurych, Genewa, Bazylea, Lozanna i Winterthur.

Szwajcaria podzielona jest administracyjnie na 26 kantonów. W kraju obowiazują cztery języki urzędowe: niemiecki, francuski, włoski i retoromański.

Kraj ten charakteryzuje wielokulturowość, demokracja bezpośrednia oraz bardzo duża autonomia na poziomie lokalnym i regionalnym.

Szwajcarski system służby zdrowia uznawany jest za najlepszy na świecie. Ponad to kraj dysponuje wysoko rozwiniętym sektorem usług oraz świetnie rozbudowaną siecią transportu publicznego. W porównaniu do krajów sąsiednich, Szwajcaria może pochwalić się bardzo niskim poziomem bezrobocia, które wynosi 3,2%.

Moja rodzina goszcząca w Berlinie jest bardzo otwarta i pomocna.
Martina T. z Włoch