kontakt | switch to

chdeplites

19.02.2018

Judyta Marcinów, pielęgniarka z Polski, bierze udział w programie Curaswiss.

Mój staż w szpitalu kantonalnym w Lucernie był bardzo interesujący. Poznałam szwajcarski system ochrony zdrowia oraz zobaczyłam w jakich warunkach pracują tutaj pielęgniarki.

Judyta ma już za sobą intensywny kurs języka niemieckiego, który odbyła w Berlinie oraz staż w szpitalu kantonalnym w Lucernie. W wywiadzie opowiada o swoich pierwszych doświadczeniach w zawodzie pielęgniarki w Szwajcarii.

1. Jak wspominasz swój staż w szpitalu kantonalnym w Lucernie?

Mój staż w szpitalu kantonalnym w Lucernie był bardzo interesujący. Poznałam szwajcarski system ochrony zdrowia oraz zobaczyłam w jakich warunkach pracują tutaj pielęgniarki.

2. Co najbardziej podobało się Tobie w trakcie stażu?

Szczególnie podobało mi się, że w procesie opieki nad pacjentem uczestniczy nie tylko pielęgniarka, różne działania są rozdzielone pomiędzy poszczególnych członków zespołu terapeutycznego. W Polsce pielęgniarka robi wszystko, a w Szwajcarii pielęgniarka ma do dyspozycji zespół ludzi, którym ona deleguje zadania.  Dzięki temu mogłam naprawdę skupić się na potrzebach pacjenta i mieć wystarczająco dużo czasu na wszystko. To ogromny komfort pracy.

3. Jak odnalazłaś się w nowym zespole?

Pracownicy i przełożeni dobrze mnie przyjęli. Otrzymałam wiele wsparcia. Przede wszystkim doceniam to, że zarówno moi współpracownicy, jak i przełożeni zawsze byli bardzo pomocni i przyjaźni. Czułem się komfortowo w moim zespole.

4. Różnice kulturowe, jak je odbierasz tutaj w Szwajcarii?

Uważam, to za bardzo interesujące, że w Szwajcarii jest wielu obcokrajowców, szczególnie w ochronie zdrowia. Fajnie jest obcować z ludźmi z różnych środowisk kulturowych, wiele można się nauczyć.

5. Jak wyobrażasz sobie swoją przyszłość w Szwajcarii?

Chciałbym rozwijać swoją karierę. Wierzę, że mogę to osiągnąć w Szwajcarii. W przyszłości chciałbym pracować na oddziale intensywnej terapii oraz zrobić specjalizację na tym polu.

Powrót do Aktualności