kontakt | switch to

chdeplites

05.02.2017

Wolontariat to sposób na naukę języka

Program edukacyjno-szkoleniowy Curaswiss, realizowany z powodzeniem od 2013 roku, jest skierowany do pielęgniarek i pielęgniarzy z różnych krajów europejskich.  W 2017 roku program uległ skróceniu oraz zmieniła się trochę formuła programu, szczególnie na etapie nauki języka niemieckiego w Berlinie. Teraz uczestnicy wciąż uczą się języka niemieckiego w szkole językowej GLS w Berlinie. Nowym elementem na tym etapie jest indywidulana ścieżka nauczania oraz praktyka językowa w ramach wolontariatu.

Monika (24), pielęgniarka z Polski, opowiada na czym polega idea połączenia praktyki językowej i wolontariatu na przykładzie instytucji opieki dziennej dla seniorów Volkssolidarität.

Monika, opowiedz proszę na czym polega opieka dzienna dla seniorów.

Placówka opieki dziennej to oferta dla seniorów i ich rodzin, którzy potrzebują opieki na co dzień. Jest to po prostu trochę jak przedszkole dla seniorów, rodzina przywozi swoich bliskich w godzinach porannych do Volkssolidarität, i po południu około godziny 16:00 seniorzy wracają do domu. Seniorzy spędzają tam cały dzień, mają towarzystwo innych osób,  po prostu nie są sami. Poza tradycyjną opieką pielęgniarską, maja zapewnione wspólne posiłki oraz wiele ciekawych zajęć aktywizacyjnych adekwatnych do wieku. Z drugiej strony rodzina seniora, może normalnie pracować i ma pewność, że najbliżsi mają zapewnioną odpowiednią opiekę.

Czy ten wolontariat pomaga Tobie w nauce języka niemieckiego?

Na początku nie było łatwo. Wolontariat to zupełnie coś  innego niż lekcje w szkole językowej GLS. Tu chodzi o użycie języka "w prawdziwym życiu", w praktyce. Małym utrudnieniem jest dialekt berliński, którym seniorzy lubią się posługiwać. Nadal jednak jest to bardzo pomocna forma nauki języka i przede wszystkim pokonywanie barier w komunikacji. Kontakty, rozmowy z seniorami są bardzo ciekawe i nie raz po prostu zabawne.

Co dokładnie robisz podczas wolontariatu?

Potrzeba czasu na budowanie wzajemnego zaufania. Seniorzy są czasami krytyczni i sceptyczni jeśli nie zrozumiem, co do mnie mówią, wtedy proszą o pomoc kogoś innego. Muszę być bardzo aktywna i angażować się w kontakty i rozmowy z nimi, aby budować to zaufanie i samemu się otwierać. Uczestniczę w licznych zajęciach aktywizacyjnych, np. czytam seniorom. Sama również wpadłam na pomysł zajęć, które pozwalają ćwiczyć pamięć, coś na kształt memory, i teraz sama je prowadzę, więc możliwości jest wiele.

Jak długo trwa taki wolontariat?

Rano odwiedzam szkołę językową. Po południu jestem w instytucji. Organizacja czasu jest bardzo elastyczna i zależy to ode mnie i samej instytucji. Łącznie wolontariat trwa około 100 godzin.

 

Więcej informacji o partnerze Curaswiss w Berlinie - Volkssolidarität możecie znaleźć na : www.volkssolidaritaet.de

Powrót do Aktualności

Bardzo podoba mi się to, że lekcje języka niemieckiego w Berlinie są bardzo ciekawe, zróżnicowane i profesjonalnie prowadzone.
Adam S. z Polski