kontakt | switch to

chdeplites

03.02.2017

Martina (24) i Nina (27) na kursie języka niemieckiego w Berlinie

Martina i Nina, dwie pielęgniarki z Włoch, które biorą udział w programie Curaswiss i są obecnie na etapie intensywnego kursu języka niemieckiego i opowiadają o swoich wrażeniach i doświadczeniach z Berlina.

Jak długo jesteście już w Berlinie? I jak Wam się tutaj podoba?

Jesteśmy w Berlinie od 4 miesięcy. Przyjechałyśmy w marcu. Nigdy wcześniej nie byłyśmy w Berlinie, więc na początek było to dla Nas trochę obce miasto. Ale teraz z każdym dniem jest łatwiej i okazuje się, że Berlin to bardzo przyjazne i fajne miejsce do mieszkania. Jesteśmy naprawdę zadowolone i czujemy się tutaj bardzo komfortowo.

Gdzie obecnie mieszkacie?

Mieszkamy u niemieckich rodzin goszczących.
Martina: Mieszkam w uroczej kamienicy w  dzielnicy Karow, około 30 minut drogi pociągiem podmiejskim od centrum Berlina. Mam tutaj swój przytulny pokój, który bardzo lubię. Rodzina goszcząca jest bardzo miła i pomocna, szczególnie jeśli chodzi o naukę języka niemieckiego, to bardzo ważne, że na co dzień mogę sobie z Nimi rozmawiać, dzięki czemu przełamuje bariery komunikacyjne i bardzo dużo się uczę.
Nina: Mieszkam dziesięć minut drogi od szkoły GLS. Dzielnica Prenzlauer Berg jest naprawdę piękna. Jest tam wiele sklepów i przytulnych restauracji. Moja rodzina goszcząca jest przemiła i bardzo dobrze się u nich czuję.

Co Wam się podoba w Berlinie? Czy udało Wam się już coś pozwiedzać?

Najlepszą rzeczą w Berlinie jest wolność, tolerancja i otwartość. Tutaj nie jest ważne, co robisz lub kim jesteś, wszyscy są mile widziani. W mieście czuć dużo młodej i pozytywnej energii. Uwielbiamy chodzić na spacery do Mauerpark. W Berlinie jest wiele pięknych miejsc i zawsze coś ciekawego do robienia. Na przykład ośrodek w Spree, Kreuzberg, ogród zoologiczny. Wkrótce chciałybyśmy odwiedzić liczne muzea oraz zamek Charlottenburger, Poczdam. Dodatkowo na pewno wybierzemy się również dalej poza Berlin i odwiedzimy inne niemieckie miasta.

Jak Wam idzie nauka języka niemieckiego?

Język niemiecki jest naprawdę trudny. Startowałyśmy od zera. Ale na szczęście jesteśmy na bardzo dobrym kursie, i to w Berlinie, więc zawsze możemy porozmawiać z rodowitymi Niemcami, jak na przykład z Naszą rodziną goszczącą. Poza tym szkoła GLS, gdzie na co dzień uczymy się oferuje doskonałe warunki do nauki języka niemieckiego.

Co motywuje Was najbardziej do nauki języka niemieckiego?

Jesteśmy naprawdę zmotywowane, ponieważ język niemiecki będzie naprawdę ważny dla Nas w Szwajcarii. W pracy pielęgniarki język to podstawa. Nie pomożesz pacjentowi, jeśli nie będziesz mogła go zrozumieć. Szczególnie w Szwajcarii, gdzie pielęgniarka jest pierwszą osobą kontaktową dla pacjenta naprawdę trzeba dobrze rozmawiać. Poza tym możliwość rozwoju w zawodzie pielęgniarki w Szwajcarii, to naprawdę motywuje nas do pracy i bycia wytrwałym na kursie językowym.

Co myślicie o lekcjach niemieckiego w szkole GLS?

GLS to świetna szkoła z wieloletnią tradycją i doświadczeniem w nauczaniu studentów z całego świata. Oczywiście najważniejsi są nauczyciele. Jesteśmy bardzo zadowolone ze wszystkich nauczycieli. Są bardzo kompetentni, otwarci i pomocni na każdym etapie nauki.

A jak układa się współpraca z Curaswiss?

Uważamy, że przystępując do programu Curaswiss podjęłyśmy najlepszą decyzję. W Berlinie mamy swojego opiekuna, który odpowiada na każde nasze pytania i pomaga rozwiązać każdy problem. Wsparcie czujemy na każdym kroku. Poleciłyśmy program Curaswiss naszym przyjaciołom we Włoszech, ponieważ naprawdę warto.

Czy jest coś co Wam nie pasuje na tym etapie w Berlinie?

Jest jedna rzecz. W Berlinie jest tyle nauki, że nie ma czasu na pracę, więc trochę tęsknimy do Naszych pacjentów. To trudne, ale z każdym dniem jesteśmy bliżej naszego celu – Szwajcarii.  Jesteśmy przekonane, że podążamy w dobrym kierunku i to jest dla Nas najważniejsze.

Powrót do Aktualności

Curaswiss to program dla odważnych i ambitnych. Jestem pełna podziwu dla pielęgniarek i pielęgniarzy, którzy decydują się na to wyzwanie. Z wielką przyjemnością służę im swoją radą i pomocą, podczas ich nauki języka niemieckiego w Berlinie.
Christine Naumann, Program Manager Germany