kontakt | switch to

chdeplites

16.02.2017

Twój życiorys to nie wszystko, równie ważna jest Twoja osobowość

Dwie dyplomowane pielęgniarki, Claudia (24l.) z Włoch i Anna (28l.) z Polski, od niedawna przebywają w Szwajcarii na programie Curaswiss. Za nimi etap nauki języka niemieckiego na kursie w Berlinie. Teraz mieszkają w Lucernie i przygotowują się do rozpoczęcia stażu w szwajcarskiej instytucji ochrony zdrowia.

Jak wspominacie wasz pobyt w Berlinie?

Anna: To był bardzo ekscytujący, ale również i wymagający okres. Kurs języka niemieckiego był bardzo intensywny, musieliśmy wiele się nauczyć, ale na szczęście mieliśmy też dużo czasu wolnego.  Bardzo miło wspominam również czas spędzony z moją rodziną goszczącą, która poświęcała mi bardzo dużo uwagi. Wspólnie odwiedzaliśmy sąsiadów, oglądaliśmy filmy na Berlinale czy słuchaliśmy Radio Berlin.

Claudia: Szkoła GLS, gdzie uczyliśmy się języka to super miejsce. Nauczyciele są bardzo profesjonalni, wymagający, ale też wyrozumiali. Pomagali nam jak mogli najlepiej, i świetnie przygotowali nas do egzaminu B2 z niemieckiego. Ponadto, GLS organizował całą masę wycieczek po Berlinie, i nie tylko, najfajniej wspominam wycieczkę do Lipska.

Jakie są Wasze pierwsze wrażenia z pobytu w Szwajcarii?

Anna: Jestem całkowicie zakochana w Szwajcarii. Już dziesięć lat temu postanowiłam zamieszkać w Szwajcarii. Bardzo się cieszę, że moje marzenia się spełniają. Ludzie są tutaj  naprawdę mili i pomocni. Kiedy na przykład rozpoznają, że nie rozumiem do końca dialektu szwajcarskiego, przechodzą na standardowy niemiecki.

Claudia: Bycie pielęgniarką w Szwajcarii to prestiż i przywilej. Tutaj jesteśmy szanowane.
Szwajcarzy są często uśmiechnięci i są przyjaźni, co bardzo mi się podoba. Czuję się tutaj dobrze.

W następnym tygodniu rozpoczynacie swoją pierwszą praktykę transferową w szwajcarskiej instytucji ochrony zdrowia. Gdzie dokładnie rozpoczniecie swoją przygodę z pielęgniarstwem w Szwajcarii?

Claudia: Ja będę pracować na oddziale wewnętrznym w dużym szpitalu w centralnej Szwajcarii. Cieszę się bardzo, bo dobrze poradziłam sobie na rozmowie kwalifikacyjnej. Byłam bardzo pozytywnie zaskoczona, bo tutaj nie tylko liczy się życiorys. Dla szpitala i Twoich przyszłych przełożonych, ważna jest również Twoja osobowość, i to jaki masz pomysł na rozwój swojej kariery w pielęgniarstwie.

Anna: Będę pracowała w tym samym szpitalu, również na oddziale wewnętrznym. Byłam zdenerwowana przed rozmową kwalifikacyjną, ale przedstawiciele szpitala okazali się bardzo otwarci i sympatyczni, dzięki czemu czułam się komfortowo od samego początku rozmowy.

Gdybyście raz jeszcze miały podjąć decyzję w sprawie udziału w programie Curaswiss, co byście postanowiły?

Claudia: Pamiętam kiedy po raz pierwszy przeczytałam o Curaswiss w Internecie i potem pokazałam stronę Curaswiss mojej mamie, ona nie mogła uwierzyć, że taki program istnieje. Ostatni etap rekrutacji do programu, wyjazd informacyjny rozwiał wszelkie moje wątpliwości. Oczywiście na początku programu miałam obawy i trochę tęskniłam za domem, ale jak to mówią, początki zawsze są trudne. Teraz jest super. Cieszę się, że tu jestem. Program Curaswiss to wspaniałe doświadczenie.

Anna: Udział w programie Curaswiss,  to najlepsza decyzja jaką do tej pory podjęłam w moim życiu. Cieszę się, że mogę liczyć na wsparcie ze strony Curaswiss, szczególnie teraz w momencie integracji i adaptacji do nowego życia i pracy Szwajcarii. Nie tylko ja, ale także cała moja rodzina jest szczęśliwa.

Powrót do Aktualności

Podczas programu Curaswiss zawsze czułam, że jestem pod dobrą opieką, i że program dobrze przygotuje mnie do życia i pracy. Dzięki temu teraz kiedy jestem w Szwajcarii z powodzeniem udaje mi się realizować moje pielęgniarskie plany zawodowe.
Eva-Maria B. z Niemiec