kontakt | switch to

chdeplites

09.01.2017

Dom opieki na dobry początek

Agnieszka Dudek, pielęgniarka z Polski przystąpiła do programu Curaswiss na wiosnę 2015 roku. Swoją przygodę na programie rozpoczęła najpierw w Warszawie, a potem w Berlinie, gdzie przez ponad 6 miesięcy uczyła się języka niemieckiego. Na początku stycznia 2016 roku Agnieszka przeniosła się do Lucerny, gdzie rozpoczęła kolejną serię szkoleń na Kursie Zaawansowanym. Obecnie pracuje jako pielęgniarka w domu opieki Buechberg w Fislisbach w Szwajcarii.

Kiedy Agnieszka opowiada o swoim miejscu pracy, na pierwszy plan wysuwają się jej bardzo dobre relacje z pacjentami, którzy bardzo doceniają jej opiekę, oraz przyjazny i otwarty zespół, z którym Agnieszka pracuje. „Praca tutaj przynosi mi po prostu dużo radości i satysfakcji” – opowiada.

W porównaniu do pracy w Polsce, w Szwajcarii Agnieszka nie musi pracować na dwa etaty, dzięki temu jest wypoczęta, i nad zwyczajniej w świecie ma czas dla siebie, na swoje życie prywatne i przyjemności, do których należy między innymi jazda na rowerze po górach.

Język - największe wyzwanie

Agnieszka przed programem nigdy nie uczyła się języka niemieckiego. 6 miesięcy na kursie to były jej pierwsze doświadczenia z językiem niemieckim, i jak mówi, łatwo nie było. Jednak dla Agnieszki najtrudniejszym etapem na programie był początek stażu w instytucji ochrony zdrowia w Szwajcarii, gdzie dodatkowo musiała się zmagać z dialektem szwajcarskim. „Czasami na początku naprawdę były sytuacje, kiedy nic nie rozumiałam, szczególnie jak mówiono do mnie w dialekcie, to było olbrzymie wyzwanie i stres, ale trzeba się było uzbroić w cierpliwość, i po pewnym czasie widać było efekty i z każdym dniem było łatwiej. Na pewno nie poradziłabym sobie, gdyby nie moje doświadczenia w pracy pielęgniarki w Polsce, dzięki temu intuicyjnie wiedziałam co pacjentowi może dolegać i co zrobić. Języka uczę się cały czas i jeszcze długa droga przede mną, zanim ta komunikacja będzie niczym nie skrepowana. Bardzo doceniam, że zespół, który pomaga mi na co dzień i na przykład rozmawia ze mną w języku niemieckim,  a nie w dialekcie szwajcarskim.” opowiada Nam Agnieszka.

Cel – Intensywna terapia

Agnieszka w Polsce pracowała na oddziale intensywnej terapii i anestezjologii. Na początek swojej drogi zawodowej w Szwajcarii wybrała dom opieki, ale za rok, dwa Agnieszka chce rozpocząć pracę w szwajcarskim szpitalu na OIM-ie. „Dom opieki okazał się dla mnie bezpiecznym przystankiem w moim procesie nauki i adaptacji do nowego miejsca pracy. Szczególnie jeśli nie czujemy się pewnie z językiem, szpital może okazać się dla Nas olbrzymim wyzwaniem. W domu opieki tempo i ogólnie środowisko pracy jest spokojniejsze, tutaj można rozwinąć się językowo i dokładnie poznać kompetencje szwajcarskiej pielęgniarki.” mówi Agnieszka.

Na pytanie, czy jest zadowolona ze swojej decyzji o udziale w programie Curaswiss i wyjeździe do kraju alpejskiego, Agnieszka odpowiada: „Życie w Szwajcarii bardzo mi się podoba. Czekolada, ser, moje górskie wyprawy rowerowe, w końcu mam czas dla siebie, czuję, że żyję, czego można chcieć więcej. Podjęłam słuszną decyzję, Szwajcaria ma dużo do zaoferowania Nam pielęgniarkom. Mam swoje plany i marzenia, będę dalej rozwijać swoją karierę, tutaj jest to możliwe, i to się dla mnie liczy najbardziej, z tego najbardziej się cieszę.”

Powrót do Aktualności

Dzięki programowi Curaswiss jestem bardzo dobrze przygotowana do pracy i życia w Szwajcarii.
Julia D. z Polski