kontakt | switch to

chdeplites

Aktualności

08.03.2018

Interview mit Ana und Maria Eulalia in Berlin

Ana czym zajmowałaś się w Hiszpanii przed rozpoczęciem programu Curaswiss?

Pracowałam jako pielęgniarka na oddziale ratunkowym w Barcelonie. Ponieważ jednak miałam umowę o pracę na czas określony, zdecydowałam, że chcę wziąć udział w programie Curaswiss i kontynuować swoją karierę pielęgniarską w Szwajcarii. Przed przyjazdem do Berlina odwiedziłam moich przyjaciół i rodzinę.

Jak wspominasz pierwsze dni w Berlinie?

Cóż, nie było łatwo: nowy język, nowy miejsce i nowy styl życia, więc na początku odczuwałam szok kulturowo – językowy, ale jednocześnie byłam bardzo podekscytowana i ciekawa Berlina. Po mniej więcej trzech tygodniach, poczułam się pewniej, szybko uczę się niemieckiego i z dnia na dzień jest mi łatwiej.  

Jak wygląda nauka języka w szkole GLS?

Mam dwóch nauczycieli, którzy są bardzo otwarci, pomocni i mili. Mam poczucie dużego wsparcia z ich strony, mogę zawsze o wszystko zapytać. W klasie mam łącznie sześciu studentów: z USA, Belgii, Korei Południowej, Japonii, Polski i Hiszpanii.

Maria Eulalia, co sądzisz o swojej rodzinie goszczącej?

Moja rodzina goszcząca jest jedno osobowa, to Anna, która jest profesorem uniwersyteckim i zajmuje się marketingiem turystycznym. Często rozmawiamy ze sobą: o przepisach kuchennych, pogodzie i mieście Berlinie, tym samym mogę ćwiczyć język niemiecki. Anna na bieżąco informuje mnie o festiwalach i ciekawych wydarzeniach w Berlinie - więc zawsze jestem na bieżąco. Byłam już na Berlinale!

Jak w pięciu słowach określiłabyś Berlin.

Kosmopolityczny - interesujący kulturowo - przyjazny - przesiąknięty historią – dynamiczny.

Więcej
08.03.2018

Interview mit Monika und Pawel in Berlin

Monika co najbardziej podoba się Tobie w Berlinie?

Bardzo polubiłam Berlin. Bardzo dobrze odnalazłam się tutaj przede wszystkim dzięki mojej rodzinie goszczącej. Nicole i jej dzieci są super, mogę z Nimi rozmawiać na wszelakie tematy, bardzo wspierają mnie w nauce języka niemieckiego. Cieszę się, bo zrobiłam naprawdę duży postęp i nabrałam dużej pewności siebie używając na co dzień niemieckiego.

Co było największym wyzwaniem?

Ja wcześniej nie miałam do czynienia z językiem niemieckim, tak więc musiałam wszystkiego się nauczyć od początku. Wymowa, pisownia, słownictwo, zasady gramatyki, wszystko było nowe, dużo czasu i pracy kosztowało mnie dojście do poziomu, na którym jestem obecnie, ale się udało i jestem z siebie bardzo dumna, wiem, że to zaprocentuje w Szwajcarii.

Paweł dlaczego zdecydowałeś się na udział w programie Curaswiss?

Program Curaswiss daje mi możliwość rozwoju kariery pielęgniarskiej w Szwajcarii. W Polsce pracowałem na dwa etaty i doszedłem do wniosku, że dłużej tak nie można. Mam nadzieje, że kraj alpejski i standardy panujące tam w ochronie zdrowia dadzą mi dużo satysfakcji z wykonywania zawodu pielęgniarza.

Więcej
05.01.2018

Nasze instytucje partnerskie 2017

Poniżej rozmieszczenie na mapie instytucji ochrony zdrowia, które współpracują z Curaswiss:

Więcej
21.12.2017

Lucerna: Pierwsze wrażenia z pobytu

Martina i Rosa Anna właśnie mają za sobą swoje dwa pierwsze tygodnie w Lucernie.

Więcej
21.12.2017

Reprezentacja największego dziennika w Polsce odwiedza Curaswiss

Anita Karwowska pracuje jako dziennikarka dla Gazety Wyborczej, największej gazety codziennej w Polsce. Obecnie pisze artykuł na temat systemów opieki i procesów w ochronie zdrowia w różnych krajach europejskich. Artykuł ma na celu porównanie sytuacji w ochronie zdrowia w Europie do sytuacji w polskiej ochronie zdrowia. Anita niedawno odwiedziła Curaswiss, aby uzyskać informacje z pierwszej ręki na temat szwajcarskiej ochrony zdrowia.

Więcej
21.12.2017

Ewaluacja 2017

Curaswiss regularnie dokonuje oceny poziomu zadowolenia osób biorących udział w programie Curaswiss. Podczas tegorocznej ewaluacji, uczestnicy zwrócili uwagę na 5 głównych mocnych stron programu:

Więcej
Podczas programu Curaswiss zawsze czułam, że jestem pod dobrą opieką, i że program dobrze przygotuje mnie do życia i pracy. Dzięki temu teraz kiedy jestem w Szwajcarii z powodzeniem udaje mi się realizować moje pielęgniarskie plany zawodowe.
Eva-Maria B. z Niemiec