kontakt | switch to

chdeplites

Aktualności

19.10.2018

Judyta Marcinów, pielęgniarka z Polski, bierze udział w programie Curaswiss. Judyta ma już za sobą intensywny kurs języka niemieckiego, który odbyła w Berlinie oraz staż w szpitalu kantonalnym w Lucernie. W wywiadzie opowiada o swoich pierwszych doświadczeniach w zawodzie pielęgniarki w Szwajcarii.

1. Jak wspominasz swój staż w szpitalu kantonalnym w Lucernie?

Mój staż w szpitalu kantonalnym w Lucernie był bardzo interesujący. Poznałam szwajcarski system ochrony zdrowia oraz zobaczyłam w jakich warunkach pracują tutaj pielęgniarki.

 

2. Co najbardziej podobało się Tobie w trakcie stażu?

Szczególnie podobało mi się, że w procesie opieki nad pacjentem uczestniczy nie tylko pielęgniarka, różne działania są rozdzielone pomiędzy poszczególnych członków zespołu terapeutycznego. W Polsce pielęgniarka robi wszystko, a w Szwajcarii pielęgniarka ma do dyspozycji zespół ludzi, którym ona deleguje zadania.  Dzięki temu mogłam naprawdę skupić się na potrzebach pacjenta i mieć wystarczająco dużo czasu na wszystko. To ogromny komfort pracy.

 

3. Jak odnalazłaś się w nowym zespole?

Pracownicy i przełożeni dobrze mnie przyjęli. Otrzymałam wiele wsparcia. Przede wszystkim doceniam to, że zarówno moi współpracownicy, jak i przełożeni zawsze byli bardzo pomocni i przyjaźni. Czułem się komfortowo w moim zespole.

 

4. Różnice kulturowe, jak je odbierasz tutaj w Szwajcarii?

Uważam, to za bardzo interesujące, że w Szwajcarii jest wielu obcokrajowców, szczególnie w ochronie zdrowia. Fajnie jest obcować z ludźmi z różnych środowisk kulturowych, wiele można się nauczyć.

 

5. Gdzie chciałabyś pracować w Szwajcarii?

Mam nadzieję na dobrą pracę, w której będę mogła dalej się rozwijać i czuć się spełniona, nie tylko jako pielęgniarka, ale także jako człowiek. Nie ma dla mnie znaczenia, w jakiej niemieckiej części Szwajcarii dostanę pracę. Myślę, że wszędzie się odnajdę i będę się dobrze czuła. Chciałabym po prostu pracować i dalej się rozwijać.

 

6. Jak wyobrażasz sobie swoją przyszłość w Szwajcarii?

Chciałbym rozwijać swoją karierę. Wierzę, że mogę to osiągnąć w Szwajcarii. W przyszłości chciałbym pracować na oddziale intensywnej terapii oraz zrobić specjalizację na tym polu.

Więcej
05.10.2018

Karolina Sucharska, która była na kursie języka niemieckiego w Berlinie na programie Curaswiss opowiada o swoich ulubionych miejscach w tym mieście.

Friedrichshain, Kreuzberg i Mitteto to zdecydowanie moje ulubione dzielnice w Berlinie.

Każdemu polecam do odwiedzenia Holzmarkt. To wyjątkowe miejsce, świetne na relaks gdzie dominuje wyluzowany, artystyczny, komunalny klimat. Każdy odnajdzie tam spokój i ciszę, fajnych ludzi i dobrą muzykę.  Piwo i czas spędzony ze znajomymi na brzegu rzeki Szprewa, bezcenne. I taki jest Holzmarkt, który przyciąga ludzi z Berlina i całego świata. 

Bardzo lubię również okolice jeziora Schlachtensee, które znajduje się na południowym zachodzie Berlina. Cudowne miejsce do pływania, spotkań z przyjaciółmi oraz spacerów na łonie natury.

Karolina S.

Więcej
11.06.2018

Aktualności 2018

Miło Nam poinformować, o kolejnych sukcesach uczestników programu Curaswiss. Pielęgniarki z Polski i Włoch najpierw z powodzeniem zaliczyły kurs języka niemieckiego w szkole GLS w Berlinie, zdobywając tym samym certyfikat B2, a następnie na koniec lutego dziewczyny świetnie przeszły Kurs Zaawansowany, który odbywał się w Lucernie.

W marcu pielęgniarki dzielnie przeszły cały proces rekrutacji do instytucji ochrony zdrowia w Szwajcarii i już w kwietniu dzięki pomocy Curaswiss wszystkie cztery rozpoczęły pracę w szpitalach na następujących oddziałach;

  • Neurologia
  • Pediatria
  • SOR
  • Oddział wewnętrzny

Za dziewczyny trzymamy kciuki i życzymy powodzenia w kraju alpejskim.

Więcej
08.03.2018

Interview mit Ana und Maria Eulalia in Berlin

Ana czym zajmowałaś się w Hiszpanii przed rozpoczęciem programu Curaswiss?

Pracowałam jako pielęgniarka na oddziale ratunkowym w Barcelonie. Ponieważ jednak miałam umowę o pracę na czas określony, zdecydowałam, że chcę wziąć udział w programie Curaswiss i kontynuować swoją karierę pielęgniarską w Szwajcarii. Przed przyjazdem do Berlina odwiedziłam moich przyjaciół i rodzinę.

Jak wspominasz pierwsze dni w Berlinie?

Cóż, nie było łatwo: nowy język, nowy miejsce i nowy styl życia, więc na początku odczuwałam szok kulturowo – językowy, ale jednocześnie byłam bardzo podekscytowana i ciekawa Berlina. Po mniej więcej trzech tygodniach, poczułam się pewniej, szybko uczę się niemieckiego i z dnia na dzień jest mi łatwiej.  

Jak wygląda nauka języka w szkole GLS?

Mam dwóch nauczycieli, którzy są bardzo otwarci, pomocni i mili. Mam poczucie dużego wsparcia z ich strony, mogę zawsze o wszystko zapytać. W klasie mam łącznie sześciu studentów: z USA, Belgii, Korei Południowej, Japonii, Polski i Hiszpanii.

Maria Eulalia, co sądzisz o swojej rodzinie goszczącej?

Moja rodzina goszcząca jest jedno osobowa, to Anna, która jest profesorem uniwersyteckim i zajmuje się marketingiem turystycznym. Często rozmawiamy ze sobą: o przepisach kuchennych, pogodzie i mieście Berlinie, tym samym mogę ćwiczyć język niemiecki. Anna na bieżąco informuje mnie o festiwalach i ciekawych wydarzeniach w Berlinie - więc zawsze jestem na bieżąco. Byłam już na Berlinale!

Jak w pięciu słowach określiłabyś Berlin.

Kosmopolityczny - interesujący kulturowo - przyjazny - przesiąknięty historią – dynamiczny.

Więcej
08.03.2018

Interview mit Monika und Pawel in Berlin

Monika co najbardziej podoba się Tobie w Berlinie?

Bardzo polubiłam Berlin. Bardzo dobrze odnalazłam się tutaj przede wszystkim dzięki mojej rodzinie goszczącej. Nicole i jej dzieci są super, mogę z Nimi rozmawiać na wszelakie tematy, bardzo wspierają mnie w nauce języka niemieckiego. Cieszę się, bo zrobiłam naprawdę duży postęp i nabrałam dużej pewności siebie używając na co dzień niemieckiego.

Co było największym wyzwaniem?

Ja wcześniej nie miałam do czynienia z językiem niemieckim, tak więc musiałam wszystkiego się nauczyć od początku. Wymowa, pisownia, słownictwo, zasady gramatyki, wszystko było nowe, dużo czasu i pracy kosztowało mnie dojście do poziomu, na którym jestem obecnie, ale się udało i jestem z siebie bardzo dumna, wiem, że to zaprocentuje w Szwajcarii.

Paweł dlaczego zdecydowałeś się na udział w programie Curaswiss?

Program Curaswiss daje mi możliwość rozwoju kariery pielęgniarskiej w Szwajcarii. W Polsce pracowałem na dwa etaty i doszedłem do wniosku, że dłużej tak nie można. Mam nadzieje, że kraj alpejski i standardy panujące tam w ochronie zdrowia dadzą mi dużo satysfakcji z wykonywania zawodu pielęgniarza.

Więcej
05.01.2018

Nasze instytucje partnerskie 2017

Poniżej rozmieszczenie na mapie instytucji ochrony zdrowia, które współpracują z Curaswiss:

Więcej
Czuję duże wsparcie ze strony Curaswiss na każdym etapie programu.
Anna G. z Polski